Usta Oyuncu Aamir Khan Türkiye’de

Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın daveti üzerine Secret Superstar filminin tanıtımı için, Bollywood’un dünyaca ünlü starı Aamir Khan Türkiye’ye geldi.
Türk Hava Yolları’na ait uçakla Mumbai’den gelen Aamir Khan’ı Türkiye’de coşkulu bir hayran kitlesi karşıladı. Oynadığı filmlerle milyonlarca hayranı olan sanatçı Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın daveti üzerine yeni filminin tanıtımı için Türkiye’ye geldi.

Coşkuyla karşılayan hayran kitlesinin hücumuna uğrayan Bolywood starının yürümekte güçlük çektiği görüldü. Ünlü sanatçı korumalarının arasında kendini bekleyen araca güçlükle binebildi Aamir Khan’ın hayranlarını korumalar zor uzaklaştırdı. Yoğun ilgiden dolayı Khan’ın korumaları ünlü sanatçıyı yanlış arabaya bindirdi. Yanlış arabayla Atatürk Hava Limanı’ndan ayrılan Aamir Khan korumalarına bindiği arabadan inmeyeceğini söyledi. Ünlü oyuncuya dokunmak, görmek ve fotoğraf çektirmek için saatler öncesi Atatürk Hava Limanı’na gelen hayranları fotoğraf çektiremeyince gözyaşlarına engel olamadı.

20 Ekim’de vizyona girecek olan yeni filmi Secret Superstar’ ın tanıtımı yapacak olan ünlü sanatçı Aamir Khan, Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş, Türk oyuncular ve sinema yapımcıları,genç sinemacılar ve iletişim fakültesi öğrencileriyle de bir araya gelecek.


Kısaca konusu: İnsu adlı genç bir kızın tek hayali, şarkıcı olmaktır. Fakat bir gün katı bir adam olan babası Insu’nun gitarını bulunca ve bulduğu gibi o gitarı kırıp şarkı söylemesini yasaklayınca, genç kızın tüm hayalleri suya düşer… Ta ki Shakti Kumar (AAMIR KHAN) adlı ünlü bir müzik yapımcısıyla tanışana kadar. Insu, güzel sesini tüm dünyaya duyurmak ve şarkıcı olma hayallerine ulaşmak için hayatının en önemli macerasına çıkacaktır.olan filmin tanıtımı için ilk kez Türkiye’ye gelen Aamir Khan“”En sonunda Türkiye’ye geldim. Gerçekten çok mutluyum. Uzun yıllardır sevenlerim de gelmek için beni davet etmişti. Gelmeyi çok denedim. Bütün fanlarıma burada olmaktan çok mutlu olduğumu söylemek isterim” dedi.

Tam ismi Aamir Hussain Khan olan ünlü sanatçı 14 Mart 1965, Mumbai Hindistan’da doğmuştur . Hint sinemasının en önemli oyuncularından biri olan Aamir Khan evli olup iki oğlu bir kızı vardır. Eşinin adı Kiran Rao’dur. Ayrıca Müslüman olan yönetmen birçok filmde oynamış ve yönetmenlik yapmıştır. Hint Sinemasının Tom Hanks ‘i denilirse abartılmış olmaz. Zira Aamir Khan bir filmini izleyen bir çok izleyici tüm filmlerini izlemek istemektedir. Dört Ulusal Film Ödülü ile yedi Film fare Ödülü kazanmıştır. Bununla birlikte Hindistan Hükümeti tarafından 2003 yılında Padma Shri ve 2010 yılında Padma Bhushan olarak onurlandırılmıştır. 30 Kasım 2011 de UNICEF Ulusal Barış Elçisi seçilmiştir. Ayrıca 2014 yılında 2. Kez Barış Elçisi seçilmiştir. Amcası Nasir Hussain’in 1973’te ki filmi Yaadon Ki Baaraat ile sinema sektörüne adım atan Khan,1984’te ilk uzun metrajlı filmi Holi ve arkasından 1988 yılında trajik aşk filmi Qayamat Se Qayamat Tak(Kıyametten Kıyamete) ile başarısını kanıtlamıştır. 1989 yılında korku filmi olan Raakh ’taki rolü ile Ulusal Film Ödülleri Juri Özel Ödülüne layık görülmüştür.

1990’lı yıllarda yaptığı romantik dram filmi Dil (1990), romans Raja Hindustani (1996) ve ona ilk Filmfare Ödüllerinde En İyi Oyuncu Ödülünü kazandıran dram filmi Sarfarosh (1999) ile Hint Sineması’na öncülük edeceğini kanıtlamıştır. Khan ayrıca Kanada-Hint ortak yapımı Earth (Toprak)(1998) filmindeki rolü ile takdir toplamıştır.
2001 yılında Khan, kendi adını taşıyan film prodüksiyon şirketini kurmuş (Aamir Khan Productions) ve yaptığı ilk filmi Lagaan (2001) ile Akademi Ödüllerinde En İyi Yabancı Dil Film kategorisine aday gösterilmiş ve Ulusal Film Ödüllerinde En Popüler Film ve Filmfare Ödüllerinde En İyi Aktör ve En İyi Film ödüllerini kazanmıştır.

Dört yıl aradan sonra 2006 yılında yayınlanan filmleri Fanaa (Kayboluş) ve Rang De Basanti (Onu Sarıya Boya) filmlerindeki rolleri ile büyük beğeni toplamıştır. Bir sonraki yıl yönetmenliğini yaptığı ve rol aldığı Taare Zameen Par (Her Çocuk Özeldir) filmindeki başarısı ile Filmfare Ödüllerinde En İyi Film ve En İyi Yönetmen ödüllerini almıştır. Khan’ın En büyük ticari başarısı aksiyon – dram filmi Ghajini(2008) ile gelmiş ve bunu komedi-dram filmi 3 idiots (3 Aptal) (2009), macera filmi Dhoom 3 (2013) ve hiciv(yerme) filmi PK (2014) ile Bollywood film tarihinde zirveye oturmuştur.
Aamir Khan, Hint toplumunda bazıları politik krize dönüşmüş çeşitli sosyal problemlere çözüm aramaktadır. Bu amaçla hazırladığı televizyon programı Satyamev Jayate (Doğru Her Zaman Kazanır) ile bu sosyal sorunlara çözüm aramaktadır. 2002 yılında ilk eşinden boşanan Khan 2005 yılında Yönetmen Kiran Rao ile evlenmiş ve bu evliliğinden tüp bebek yolu ile Azad (oğlu) isimli çocuğu olmuştur.

Önceki Yazı

Unutulmayan Sözleri İle Tuncel Kurtiz

Sonraki Yazı

Bu Yıl Nobel Edebiyat Ödülü...

Yorum Yok

Yorum Yazın