Türk Kadınının Adını Göklere Yazan Sabiha GÖKÇEN

Atatürk’ün manevi evlatlarından biri olan ve aynı zamanda dünyanın ilk kadın savaş pilotu ünvanıyla tarihe adını yazdıran Sabiha Gökçen, 1913 yılında Bursa’da doğdu.
Atatürk’ün 1925 yılında Bursa’ya yaptığı bir ziyaret sırasında gördüğü Sabiha’yı manevi evlat edinerek, sonrasında soyadı kanunun da çıkışıyla ‘Gökçen’ soyadını verdi.

Çankaya İlkokulu ve İstanbul Üsküdar Kız Koleji’ nde eğitim gören Sabiha Gökçen, 1935’te Türk Hava Kurumu’nun Türk Kuşu Sivil Havacılık Okulu’na girdi. Gökçen, 7 erkek öğrenci ile birlikte Kırım-Rusya’ya gönderilerek yüksek planörcülük eğitimini tamamladı.

1936’da Eskişehir Askeri Hava Okulu’na girdi ve aldığı özel eğitimlerden sonra askeri pilot ünvanını haketti. Eskişehir’de 1.Teyyare Alayı’nda bir süreliğine stajını sürdürdü. Avcı ve bombardıman uçaklarıyla uçuşlarını gerçekleştirdi.

Gökçen’in her geçen gün artan başarısıyla onurlanan Atatürk, kendisine sarf ettiği şu sözlerle tarihe bir not düşmüş oldu .

‘Bir Türk kızının dünyadaki ilk askeri kadın pilot olması ne iftihar edici bir olaydır.’
Sonrasında katıldığı harekatlarla başarısını perçinleyen Gökçen, Devlet erkanının hazır bulunduğu bir törenle Türk Hava Kurumu Murassa (İftihar) madalyasını almaya hak kazandı.

1938 yılında Balkan devletlerinin davetlisi olarak uçağı ile bir balkan turu yapan Gökçen, sonrasında Türk Hava Kurumu Türk Kuşu’na Başöğretmen tayin edildi ve 1955 yılına kadar bu görevini devam ettirdi.

22 Mart 2001 yılında 88 yaşında vefat eden Gökçen, son uçuşunu 83 yaşında iken Fransız pilot Deniel Acton ile birlikte Falcon2000 uçagı ile yaptı.
Türk Kadınının adını göklere yazdıran Sabiha Gökçen’in ismi, İstanbul’da yapılan hava alanına verilerek yaşatılmaktadır.

 

Önceki Yazı

Sanatla Kalalım, Şiirlerle Yaşayalım

Sonraki Yazı

Mark Twain

Yorum Yok

Yorum Yazın