Sahne Pulchérie’nde Ekimde perdeler Açılıyor

2013 yılından bu yana Beyoğlu’nda çeşitli tiyatro, performans ve dans gösterilerine ev sahipliği yapan Sahne Pulchérie, Ekim ayında perdelerini yeniden açıyor.

Arzu Bigat Baril’in sanat yönetmenliğinde 2013 yılında açılan Sahne Pulchérie  Beyoğlu’nda açılmıştı. İstanbul’un göbeğinde, 160 kişilik modern salonunda özenle seçilen tiyatro oyunlarını hafta sonları seyircilerle buluşturuyor.Tiyatro, çağdaş dans, performans, kukla oyunu gibi çeşitli sahne sanatlarına ev sahipliği yapıyor. Bu güne kadar ağırladığı topluluklar arasında Semaver Kumpanya, Tiyatro Adam, Çıplak Ayaklar Kumpanyası, Hayal Perdesi, Seyyar Sahne, Kirpi tiyatro ve Yolcu Tiyatro gibi birçok isim yer alıyor. Sezon gösterilerinden bir seçki sunma hedefiyle yola çıkan Sahne Pulchérie seyircilerine Cuma ve Cumartesi akşamları kapılarını açarken tüm oyunlar Fransızca veya İngilizce üst yazıyla sahneleniyor.
Ekim ayında perdelerini yeniden açacak olan Sahne Pulchérie’nde,Fransız Yazar Rémi De Vos tarafından 2006’da yazılan, ilişkileri gittikçe dibe vuran bir çiftin hikayesini anlatırken, Avrupa’da yükselen aşırı sağın sıradan insanları nasıl dönüştürdüğünü irdeleyen Batı( Kirpi Tiyatro) ve Oğuz Atay’ ın yazdığı Hikmet Benol karakterinin varoluş mücadelesi üzerinde şekillenen Tehlikeli Oyunlar(Seyyar Sahne) gibi geçtiğimiz sezonda izleme fırsatı bulduğumuz oyunların yanı sıra, Seyyar Sahne’nin Latife Tekin’in yazdığı bir ailenin yaşamını konu alan roman Sevgili Arsız Ölüm-Dirmit oyununu da Ekim ayında izlemek mümkün olacak. Sahne Pulchérie ayrıca 20. Uluslararası İstanbul Kukla Festivali kapsamında Meta Zero (Rusya) ve Phnom Penh Shadow Theatre (Kamboçya) topluluklarını ağırlayacak.

Ekim Ayında Sahne Pulchérie’de:

6 Ekim Cuma ve 21 Ekim Cumartesi: Batı – Kirpi Tiyatro
7 Ekim Cumartesi ve 27 Ekim Cuma: Sevgili Arsız Ölüm – Dirmit – Seyyar Sahne
13 Ekim Cuma: Tehlikeli Oyunlar – Seyyar Sahne
20 Ekim Cuma: Kukla Festivali – Meta Zero (Rusya)
28 Ekim Cumartesi: Kukla Festivali – Phnom Penh Shadow Theatre (Kamboçya)

 

Önceki Yazı

24. Kez Kapılarını Açan, Uluslar Arası Adana Film Festivali 25 Eylül 2017’de Başlıyor

Sonraki Yazı

Beyoğlu Sahaf Festivali Başladı

Yorum Yok

Yorum Yazın