Osmanlı İmparatorluğu’nun ilk Kaptan-ı Deryası

Deniz ufkunda bu top sesleri nerden geliyor?

Barbaros, belki, donanmayla seferden geliyor!

 

Osmanlı Devleti tarihinin ünlü Türk denizcilerinden ve Osmanlı İmparatorluğu’nun ilk Kaptan-ı Deryası.

Babası “Hızır” ismini verdi.

O’na “dinin hayırlısı” anlamına gelen, Osmanlı Devleti’ne yaptığı hizmetlerden dolayı Kanuni Sultan Süleyman kendisine “Hayreddin” dedi.

Avrupalılar ağabeyi Oruç Reis’in kızıla çalan sakalı yüzünden “Barbarossa” adını vermişlerdi. Oruç Reis’in ölmesinin ardından küçük kardeşi “Hızır” için kullanılan bu isim, Türkçe ’ye “Barbaros” olarak geçti. Akdeniz onu “Barbaros” olarak tanıdı.

Osmanlılar Akdeniz’deki denetimini artırması üzerine, Papalık, Venedik, Ceneviz, Malta, İspanya ve Portekiz gemilerinden oluşan bir “Haçlı Donanması” kuruldu ve başına Andrea Doria getirildi. Kendisinden iki kat büyük, Andrea Doria komutasındaki donanmayı sulara gömdü.

Yenilgi yüzü görmedi. Bu başarısını Kanuni gördü ve Kaptan-ı Derya’lığa getirdi.

Denizcilerin kıblesiydi. Kendisinden sonraki Osmanlı Kaptan-ı Deryaları “O”nun Beşiktaş’taki türbesi önünde “hilât”larını giyerdi.

Sefere çıkan veya tatbikata giden Türk savaş gemileri, günümüzde dâhi bu türbenin önünden geçerken Barbaros’u top atışıyla selamlarlar.

Avrupa’da çocuklar “Barbaros” geliyor diye korkutulurdu.  Kanuni’nin fermanı ile kendi hayatını kaleme aldırtmıştır. “Gazavat-ı Hayreddin” isimli bu eserde Barbaros kendisi için şöyle diyor: “Hâk ol ki Hûd’a mertebeni eylesin âli.”

Bugün Barbaros’u tanımak ve tanıtmak bizler için bir borç. Bu borcumuzu ödersek, Barbaros hak ettiği mertebeye ulaşacaktır.

Hazırlayan : Yavuz Selim

Önceki Yazı

Yavaş Yavaş

Sonraki Yazı

KÖROĞLU

Yorum Yok

Yorum Yazın