Nazım Hikmet ve Cezaevinden Mektuplar

Genco Erkal, Nazım Hikmet’in Yaşama Dair oyunuyla ayakta alkışlandı.

Nazım Hikmet’in sürgün yıllarını, vatan hasretini ve Piraye Hanım’a olan tutkusunu anlatan Genco Erkal’ın gösterisi “Yaşama Dair” büyük beğeni aldı.


Nazım Hikmet‘in sürgün yıllarını ve vatan hasretini şarkılar eşliğinde anlatan oyun Avcılar Belediyesi Barış Manço Kültür Merkezi Yıldız Kenter Sahnesi’nde 23Mayıs’ta oynandı.


Tülay Günal’ın da oynadığı oyunu Genco Erkal uyarlayıp yönetti. Piyano ve viyolonsel eşliğinde oynanan oyunda Fazıl Say ve Zülfü Livaneli olmak üzere değişik bestecilerinde Nazım şarkıları seslendirildi.
Nazım Hikmet’in Bursa Cezaevi‘ndeki yaşamı ve Piraye Hanım’ a olan tutkusu anlatılan oyunda Genco Erkal ünlü şairin vatan hasretini ve sürgün yıllarını sahneye aktararak izleyenlere o anları yaşattı. Ayakta alkışlanan oyunun ardından oyunculara çiçek verildi.


GENCO ERKAL
Türk tiyatro oyuncusu, yönetmeni ve özgün oyunculuk tekniğinin yanı sıra Epik tiyatro anlayışının Türkiye’deki en önemli yorumcusu olan Genco Erkal 28 Mart 1938’de İstanbul’da doğdu. İlk ve ortaöğrenimini Galatasaray ve Robert Koleji’nde yaptı. 1957’de İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi’nin Psikoloji Bölümü’ne girdi. 1958’de Genç Oyuncular topluluğuna katıldı. 1959 yılından başlayarak Türkiye’nin önemli özel tiyatro topluluklarında oyuncu ve yönetmen olarak çalıştı.

1967 yılında üniversiteden mezun oldu. 1967 ve 1968 sezonunda Roma, Paris,  Berlin , Prag ve Londra gibi çeşitli Avrupa kentlerindeki tiyatro okullarını ve bölge halk tiyatrolarını inceledi. 1969 yılında bugün de hala sanat yönetmeni olduğu Dostlar Tiyatrosu’nu kurdu. Gorki, Brecht, Sartre, Peter Weiss, Steinbeck, Havel, Tankred Dorst gibi yabancı yazarların yanı sıra, Aziz Nesin, Haldun Taner, Nazım Hikmet, Can Yücel, Refik Erduran, Vasıf Öngören, Orhan Asena, Behiç Ak gibi Türk yazarların oyunlarını yönetti.

Roman, öykü, şiir gibi değişik türlerden tiyatroya uyarlamalar yaptı, oyunlar çevirdi.
1962′de Asena Ti-yatrosu’nda, Yaroslav Haşek’in yazdığı “Aslan Asker Şvayk” oyunundaki rolüyle İlhan İskender Ödülü’nü kazandı. Çeşitli ödüller kazandığı ünlü rolleri arasında Gogol’den Bir Delinin Hatıra Defteri, Bertolt Brecht‘ten Galileo, Maxwell Anderson‘dan Yalınayak Sokrates, Nazım Hikmet‘ten Kerem Gibi ve Can Yücel‘den Can sayılabilir.
2008 senesinde kendi yazdığı ve yönettiği, 1993 yılında Sivas’ta Madımak otelinde yapılan katliamı konu alan Sivas’93 isimli belgesel tiyatro oyununu, Türkiye ve Avrupa genelinde tiyatro severlere sundu. Bu oyunu ile Pertevniyal Lisesi tarafından 2008 yılının en iyi tiyatro ödülünü aldı.
Değişik yıllarda birçok kez “yılın en iyi erkek oyuncusu”, “en iyi tiyatro yönetmeni” seçildi, yaşam boyu başarı ödülleri kazandı. 1982 yılında “At” ve 1983 yılında “Faize Hücum” filmleri ile “en iyi erkek oyuncu” dalında Antalya Film Festivali’nde iki kez Altın Portakal aldı.
1993-1998 yılları arasında, Paris’te ve Avignon Festivali’nde Fransızca da oynamaya başlayan Genco Erkal, üç Fransız yapımında rol aldı: Nâzım Hikmet’ten Sevdalı Bulut, Philippe Minyana’dan Ou vas-tu Jérémie? ve Paulo Coelho’nun ünlü romanından uyarlanan Simyacı.
2009 Aydın Doğan Tiyatro Ödülü’nü kazanan sanatçı, verilen 50 bin liralık ödülü Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği’ne bağışladı. Genco Erkal,1974 yılında tiyatro sanatçısı Zeynep Tedü ile evlendi. Bir kaç sene sonra 1977’de boşandılar. Ayşe adında bir kızı var.

Önceki Yazı

Düztaban

Sonraki Yazı

Hatıralar Şiir Olur

Yorum Yok

Yorum Yazın