Kral Elvis’in Uçağı Açık Artırmada

Dünya çapında Rock’n Roll’un kralı ya da kısaca kral olarak tanınan efsanevi Amerikalı müzisyen, şarkıcı ve aktör Elvis Presley’in içini kendi dizayn ettiği ve 30 yıl kullandığı uçak, New Mexico’da açık artırmaya çıkarıldı.

Son sahibi açıklanmayan jet, 35 yıldır New Mexico’nun Roswell kentinde bir asfalt pist üzerinde bulunuyordu. Elvis’in, kırmızı kadife koltukları ve kaba tüylü halısıyla iç tasarımını kendisinin yaptığı 1962 yapımı kırmızı renkli Lockheed Jetstar adlı özel uçağın, 27 Mayıs’ta GWS Auctions adlı firma tarafından açık artırmaya sunulacağı bildirildi.


Liveauctioneers.com’un açıklamasına göre, Elvis ve babası Vernon Presley’in sahibi olduğu özel uçağa 2 ila 3,5 milyon dolar arasında bir değer kondu.


Elvis Aaron Presley, Amerika’nın Missisipi eyaletinde, Vernon ve Gladsy Presley ailesinde dünyaya geldi ve tek çocuk olarak büyüdü. 1948 yılının Eylül ayında ailesi ile Memphis’e taşınan Elvis, 1953 yılında Humes Lisesinden mezun oldu. Mezuniyetinden sonra sinemalarda yer göstericiliği, kamyon şoförlüğü ve kısa bir süreliğine Shelby Country’de şerif yardımcılığı yaptı.

Yerel bir şirkette “ The Hillbilly Cat” sahne ismini kullanarak sahne almaya başladı. Rock and Roll tarzının doğuşuna öncülük eden ve Block Blues tarzının daha genç işi ve popüler olmasını sağlayan Elvis, “Its now or never” gibi opera tarzı parçalar söyleyebilme yeteneğine sahipti. Kıvrak dansı ve bayan hayranlarının çokluğu nedeniyle “Elvis the pelvis” lakabını kazanan sanatçının bir süre televizyonda bel kısmının yayınlanması yasaklandı.

1956 yılında “The Dorsey Brothers Show”da 6 bölüm sahne aldı. İlk oyunculuk deneyimine ise “ Ölümsüz Aşk” isimli filminde yardımcı oyunculuk ile başladı. Olumsuz çok eleştiri almasına rağmen 150 milyon dolardan fazla gişe hasılatı elde etti. 14 kez Gremy ödülüne aday gösterildi 3’ünü kazandı. Ölümüne kar yaptığı albümlerden 600 milyondan fazla albüm satışına sahip oldu.


1958 yılında askerliğini yapmak için Almanya’ya giden sanatçı Bad Nauheim’de tanıştığı Priscilla Ann Wagner’eaşık oldu. 1960’da Hollywood’a yerleşmiş 20 den fazla filmde rol almış, Hollywood’un en tanınan ünlülerinden biri olmuştur.

1968’de kızı Lisa Marie Presley dünyaya geldi. 1970 yılında müziğe tekrar dönüş yapan sanatçı, Las Vegas’ta 57 konser verdi. Daha sonra Amerika turnesine çıktı ve 500’den fazla sahne şovu yaptı. Evliliği kısa süren Elvis sürekli turnede oluşundan ve stres yüzünden çok kilo aldı. Yatıştırıcı ve uyarıcı haplara bağımlı hale geldi. 16 Ağustos 1977 yılında 42 yaşındayken Memphis’de ki evinde hayatını kaybetti.

Önceki Yazı

Acının İzinden Giderken: Miljacka

Sonraki Yazı

Palyaçolar da Ağlar..

Yorum Yok

Yorum Yazın