Hakkımızda

Sloven düşünür Slavoj Zizek, Wall Street işgalcilerini ziyaret eder. Ziyaret sırasında bir konuşma yapan Zizek, konuşma esnasında göstericilere bir fıkra anlatır: ”Doğu Almanya’dan bir adam Sicilya’ya çalışmaya gönderilir. Mektupların sansürcüler tarafından denetleneceğini bilen işçi arkadaşlarına şöyle der: ‘Kendi aramızda gizli bir haberleşme sistemi olsun. Eğer yazdığım mektuplar mavi mürekkep ile yazılmışsa yazdığım her şey doğrudur. Kırmızı mürekkep ile yazdıysam yazdıklarımın tersi doğrudur.’
Aradan bir zaman geçer ve işçi bir mektup gönderir. Mektubu alan yakınları heyecanla mektubu okumaya başlar. Mektupta yazılan her şey mavi mürekkep ile yazılmıştır.

“Burada her şey çok güzel. Apartman daireleri geniş ve çok rahat. Dükkanlar, güzel yiyecek ve mallarla dolu. İstediğimiz her özgürlüğe sahibiz. Sinemalarda batıdan güzel filmler gösteriliyor. Öyle bir bolluk mevcut ki elde edilemeyen basit şeyler dahi insanda takıntı haline gelebiliyor. İnsanların burada satın alamadığı tek şey kırmızı mürekkep.”

Mavi ile yazıldığı için kırmızı mürekkebin olmadığı mı doğru, yoksa tam tersi mi? Tam bir karmaşa… İşte, sormak gerekiyor şimdi, Kayıp Mürekkep hangi renk? Kayıp Mürekkep, hakikat rengi. Hem kırmızı, hem kara, hem mavi, hem siyah… Mürekkep ne renk olursa olsun hakikati yazmaktan vazgeçmeyeceğiz. Bizim kalemlerimiz menfaatimiz doğrultusunda değil, aklımız ve yüreğimiz doğrultusunda vazifesini yapacaktır.

Kayıp Mürekkep