Gülsin Onay Enka Müzik Buluşmaları’nda

29. Yıl Enka Müzik Buluşmaları’n da dünyaca ünlü piyanist Gülsin Onay, Ankara’nın ilk ve tek profesyonel sanatçılarından kurulu topluluğu olan Orkestra Akademik Başkent ile deneyimli Şef Ertuğ Korkmaz yönetiminde Enka sahnesine konuk olacak.

Ertuğ Korkmaz

31 Ekim akşamı konserde , klasik müziğe kendini adamış akademisyenlerden oluşan tecrübeli topluluk Orkestra Akademik Başkent, deneyimli şef Ertuğ Korkmaz yönetiminde performans gösterecek.


Gülsin Onay, 12 Eylül 1954 yılında İstanbul Erenköy’de bir köşkte doğmuştur. Alman bir babanın ve Türk bir annenin kızıdır. Annesi piyanist babası kemancıdır. Müzisyen bir aileden gelen Gülsin Onay’ın ilk piyano hocası annesidir. İlk konserini 6 yaşında TRT İstanbul Radyosu’nda verdi.. Mithat Fenmen ve Ahmet Adnan Saygun tarafından özel eğitim alarak 12 yaşında Ulvi Cemal Erkin vasıtasıyla harika çocuklardan biri olarak, yasayla Paris Konservatuarı’na gönderildi.

Ailecek Paris’e yerleştiler ve 16 yaşında Konservatuvarı piyano ve oda müziği dalında birincilikle bitirdi. 18 yaşında Avrupa’da ilk konserini verdi. Konservatuar öğrenimini tamamladıktan sonra bir kaç yıl Almanya‘da Hannover Yüksek Müzik Okulu’nda Bernard Ebert ile çalışarak repertuarını ve üslubunu zenginleştirdi.


8 yıl Fransa‘da, 10 yıl Almanya‘da, 10 yıl İngiltere‘de yaşadığı için dolayısıyla üç dili de ana dili gibi aksansız konuşmaktadır. Gülsin Onay, gerek konser programlarından gerekse kayıtlarından eksik etmediği Ahmet Adnan Saygun eserlerini önemli orkestralar eşliğinde sayısız ülkede seslendirmiştir. Sanatçı, kendisine adanmış olan Saygun’un 2. Piyano Konçertosu ile Stuppner ve Tabakov’un konçertolarının dünya prömiyerlerini gerçekleştirdi. Saygun’un yanı sıra Hubert Stuppner 2. Piyano Konçertosunu, Jean-Louis Petit Gemmes ve Muhittin Dürrüoğlu-Demiriz Bosphorus isimli piyano eserlerini Gülsin Onay’a ithaf etmişlerdir. Ünlü virtüöz Marc-Andre Hamelin Gülsin Onay için Prelude ve Denis Dufour ise Avalanche’ı bestelemiştir.

Ahmed Adnan Saygun ile birlikte

Bugüne kadar dünyanın belli başlı tüm müzik merkezlerinde dinleyicilerle buluşan piyanist Gülsin Onay, Dresden Staatskapelle, İngiliz Kraliyet Filarmoni, Philharmonia Orkestrası, İngiliz Oda Orkestrası, Japon Filarmoni, Münih Radyo Senfoni, Saint Petersburg Filarmoni, Tokyo Senfoni, Varşova Filarmoni, Viyana Senfoni gibi önemli orkestralarla konserler verdi. Sanatçı Berlin, Varşova Sonbaharı, Granada, Würzburg Mozart Festivali, Newport, Schleswig-Holstein, İstanbul gibi dünyanın önemli müzik festivallerinin de eleştirmenlerce beğenilen, aranan bir ismidir. Uluslararası alanda da istisnai Frederic Chopin icracısı kabul edilmektedir. Polonya Hükümeti sanatçıya Chopin yorumları nedeniyle Polonya Devleti Nişanı ile onurlandırmıştır. 1988 senesinde Boğaziçi 2007 senesinde Hacettepe Üniversitesi tarafından Fahri Doktora ile onurlandırılmıştır.

Bodrum Klasik Müzik Derneği tarafından düzenlenen Uluslararası Gümüşlük Klasik Müzik Festivalinin de Sanat Danışmanlığını yapmaktadır. Gülsin Onay ayrıca, Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası Solisti olup, Bilkent Üniversitesi‘nin de Sürekli Sanatçısıdır. pek çok yardım konseri veren Gülsin Onay, 2003 yılında UNICEFTürkiye Milli Komitesi tarafından “İyi Niyet Elçisi” seçilmiştir. Sanatçıya ayrıca Sevda-Cenap And Müzik Vakfı tarafından 2007 Onur Ödülü Altın Madalyası ve Donizetti 2011 Klasik Müzik Ödülleri Yılın Piyanisti ödülü, 42. İstanbul Müzik Festivali’nin 2014 “Onur Ödülü” Gülsin Onay’a verilmiştir.


20’yi aşkın albüm kaydı vardır. Orkestraya piyanoda, müzik otoriteleri tarafından ‘teknik ustalığın yanında, sınırsız enerji, zeka ve duyarlı bir yorum gücü ile donatılmış olağandışı bir sanatçı’ olarak tanımlanan dünyaca ünlü sanatçı Gülsin Onay eşlik edecek.
Dinleyenlere özel bir seçki sunulacak konser, ENKA İbrahim Betil Oditoryumu’nda saat 20.30’da 31 Ekim Salı akşamı gerçekleştirilecek.

Önceki Yazı

"Ayla" Filmi Ödülle Döndü

Sonraki Yazı

Puhutv 6. Ödülünü Fi dizisiyle aldı

Yorum Yok

Yorum Yazın