Elektronik Cihaz Yasağının Sebebi Belli Oldu

Geçtiğimiz hafta önce Amerika ardından da İngiltere, aralarında Türkiye’nin de  olduğu sekiz ülkeden gelen uçaklarda elektronik cihazların yolcu kabininde taşınmasını yasaklamıştı. Akıllı telefondan büyük olan her türlü elektronik cihaz kabine alınmıyordu.

Bu yasağın hangi sebepten alındığı bir çok mecrada konuşulmuş, siyasi mi yoksa güvenlik önlemi açısından alınan bir karar mı  soruları herkesin merak ettiği konu olmuştu. Amerika ve İngiltere ne siyasete ne de ekonomik açıdan bu ülkeleri hedef almadıklarını açıklamıştı.

Güvenilir kaynaklardan edinilen bilgiye göre, bu yasağın altında bir sabotaj yöntemi varmış. Geçtiğimiz günlerde ipad benzeri içerisi patlayıcı dolu sahte bir cihaz bulunmuş. Bu olayın sonrasında da bu karar alınmış.

2016 yılında Somali’deki bir uçakta, laptop içerisine yerleştirilmiş bomba uçakta patlatılmıştı. Uçak yere bir problem olmadan inebildi, fakat  eğer laptop kargo bölümünde  olsaydı hasar daha az olabilirdi.

Yasak, laptop, tablet, e-kitap okuyucu, kamera ve dvd oynatıcı gibi elektronik cihazların tamamını kapsıyor.  İstanbul, Kahire, Amman, Kazablanka, Doha, Riyad, Abu Dabi ve Dubai’den  direkt uçuşları kapsarken, aynı ülkelerden Avrupa aktarmalı yapılan uçuşlarda yasak bulunmuyor.

Yasağın sebebi açıklanmış olsa da hala kafalardaki soru işaretleri gitmiş değil.

 

 

Önceki Yazı

Twitter'dan Premium Üyelik Sinyalleri

Sonraki Yazı

Reşat Nuri Güntekin

Yorum Yok

Yorum Yazın