Dikenler ve Güller Sarayı(1)- Sarah J Maas

Kitaplarını okuyacağım bir yazar daha var artık listemin başlarına alacağım: Sarah J. Maas.
Hiç tarzım değil dediğim bir türdü fantastik kitaplar, tarzım değil diye diye baktım ki baya baya tarzım olmuş.
Okumaya başladıktan sonra kitaba kapılıp gittim. Kitabın başında bir harita var, periler diyarı ile insanlar diyarının bulunduğu bir harita. Kitabı okumaya başladıktan sonra haritaya ihtiyacınız olabilir hatta kesinlikle hayalinizdeki yerlere oturtmak adına bu gerekli bir ihtiyaç.
Fantastik kitapları aslında severim, vampirler, kurtadamlar ve iblislerin dışına çıkmayı pek sevmezdim sadece. Bu yargımı Karen Marie Monning’in ateş serisi ile kırmıştım. Periler, gulyabaniler vs vs bir sürü yaratıklarla karşılaşmıştım.
Sarah J. Maas’ın yazdığı Güller ve Dikenler Sarayı, dizinin ilk kitabı. DEX yayınlarından çıkan kitabın çevirmenliğini Meriç Keleş yapmış. 2016 yılında ülkemizde çevirisi ve basımı yapılmış olan kitabın sayfa sayısı 540.
Sayfalar birbiri ardına su gibi akıyor. Betimlemeler o kadar güzel ki ne abartılı ne de eksik, hayallerinizi sınırlamıyor ki bu benim için oldukça önemli bir konudur. Bazı yazarların karakterler üzerinde yaptıkları betimlemeler o kadar sınırlarla çerçeveleniyor ki, size hiç bir katkı payı bırakmıyor. Bu bana hiç zevk vermiyor kitabı okurken. Hayalimdeki karakter tamamen yazarın gözünden oluyor ve bana hiç bir hak tanımıyor. Oysa ki ben bir kitabı okurken yönetmen olmayı severim, karakterleri belirlemeyi severim ve bana bu hakkı tanıyan yazarları ayrıca çok severim.
Güller ve Dikenler Sarayı’na genel olarak bir bakış atarak, detaylara girmeden genel konusu hakkında bilgi vermek istiyorum: İnsanların ve perilerle diğer yaratıkların yaşadığı iki dünya var. Büyük savaştan sonra iki dünya arasına bir duvar örülmüş ve büyülerle koruma altına alınmış, ne insanlar ne de diğer varlıkların sınırı geçmesine olanak vermeyen. Ölümlülerin yaşadığı topraklar ve ölümsüz peri lordlarının, perilerin ve diğer varlıkların yaşadığı Prythian.
Kitap okurken zihnime kolaylık olsun diye bazı isimleri kişiselleştirme huyum vardır, Perihan olarak değiştirdim zihnimde Prythian’ı   bundan da bahsetmeden geçemezdim.
Ölümlü topraklarında bir zamanlar varlıklı olan fakat tüm servetini kaybeden ailesi ile birlikte yaşayan kahramanımız Feyre, ailesinin yaşamak için ihtiyacı olan her şeyi tek başına karşılamaya kendini adamış birisidir. Avcılıkta kendisini geliştirmiş, avladığı hayvanların eti ile iki ablası ve babasının yiyecek ihtiyacını karşılamaya çalışıyor. Avladığı hayvanların postlarını satarak, yetmese de hiç yoktan iyidir diyerek para ihtiyaçlarını  gidermeye çalışıyor.
Bir gün büyük bir kurt avlıyor, duvarı aşıp ölümlü topraklarına girmiş bir peri kurt. Kurtun peri olabilme ihtimalini göz önünde bulundurarak da olsa avlıyor. Çünkü ara ara diğer taraftan garip yaratıkların, perilerin geldiğine dair söylentiler ve deliller oluyor.
Bu olayı izleyen günlerde  kurdun intikamını almaya gelen bir peri lordu ile tanışıyoruz: Tamlin ile. Bundan sonrası bize çok tanıdık gelen bir masal gibi gelişiyor bakalım sizler de benim gibi aynı masalı mı düşüneceksiniz. Çünkü bunda sonrasını okumanız gerekecek. Aksiyonun ve maceranın dolu dizgin yaşanacağı bir kitap sizleri bekliyor olacak.
Kitabı bitirdikten sonra hemen 2. kitabı okumaya başladım onu da bir sonraki yazımda paylaşacağım sizlerle. Fakat 2. kitabın ortalarında dur bakayım kaç kitaplık bir seriymiş dedim. Yurt dışında 3. kitap yayınlanmış hay bin kunduz dedim kendi kendime ben nasıl düştüm bu tuzağa, şimdi bekle yenisi yazılsın ve yayınlansın diye. Umarım uzun bir seri olmaz uzun serileri sevmiyorum, ülkemizde yayınlanan 4. sezon 5. sezon diziler gibi sıkıntı veriyor bana. Bir zamanlar hevesle başlayıp 7. kitapta bıraktığım Gece Evi serisi benim için en büyük örnek ve hayal kırıklığıdır. Her kitap bir günü anlatıyordu olaylar bir türlü sonuçlanamıyordu ve en son 7. kitapta pes etmiştim. Çok da baymasınlar bizi, bize de yazık yani. Tabi bu sadece seri kitaplar için verdiğim benim için en kötü örnekti. Sarah J. Maas’ın Dikenler ve Güller Sarayı serisine başlayacaksanız bence çok eğleneceksiniz.
Not: Kitapta +18 içerik mevcuttur.
Keyifli okumalar
Şahende
Kitap Arka Kapak Tanıtım Yazısı:
Kış çok ağır geçiyor. Feyre ailesini beslemek zorunda…
Bir gün, avlanırken av olmamak için öldürdüğü kurdun intikamını almaya gelen bir canavar çalıyor kapısını. Ama Feyre’yi almaya gelen canavar bir hayvan değil, Tamlin…
Bir zamanlar dünyayı yöneten ölümcül, ölümsüz perilerden biri.
Feyre’nin, hayatı boyunca dehşet dolu hikâyelerini dinlediği perilerin diyarında yasamaya başlamasıyla dünyası altüst oluyor. Kendini bildi bileli hissettiği şiddetli düşmanlık bu güzel ama tehlikeli ülkede bambaşka bir boyut kazanıyor.
Feyre’nin çok önemli bir görevi var: Ülkenin üstüne gittikçe çöken eski, karanlık gölgenin onu yok etmesini önlemek.
Dikenler ve Güller Sarayı dizisinin bu ilk kitabıyla yolunuz, nefes kesici bir maceraya ve beklenmedik büyüleyici bir aska açılıyor. Sarah J. Maas’ın bu serisi, George R. R. Martin tarzını seven kitap kurtları için ideal!”Hem tutkulu ve romantik, hem de vahşi; çok güzel yazılmış bir efsane. Kesinlikle muhteşem.”
New York Times çok satanlar listesi yazarlarından
-Alexandra Bracken-
Önceki Yazı

Tebessüm Gönüllüleri'nden Yeni Proje

Sonraki Yazı

DÜN GECE

Yorum Yok

Yorum Yazın