Çünkü Seni Seviyorum-Guillaume Musso

Neden bu kadar geciktirdim ki bu buluşmayı?
Bazen oluyor böyle şeyler en sevdiğiniz yazarların kitaplarını saklıyorsunuz bir kenara ve kötü zaman kitabı olarak adlandırıyorsunuz. Sonra aradan bir süre geçiyor, bir şekilde araya bir sürü şey giriyor ve o kitaba fırsat gelmiyor. (Bu sıralar böyle cümleleri ne kadar çok kurduğumu fark ettim  😀 )
Sonunda buluştuk Guilliamo Musso ile aman ne buluşma. Daha kitabın başında bir söz veriyorsunuz yazara sonunu kimseye söylemeyeceğinize dair   başlıyor bir merak neden diye.
”Çünkü Seni Seviyorum” kitabın adı, yani ? İçinde ne olursa olsun sebep sevgi demek ki diyorum kendi kendime gülümseyerek.
Sonra aklımda bin bir senaryo ile kitaba giriş yapıyorum. Eee sonunu söylemeyeceğim ya, ama ben meraktan ölüyorum şimdi. Bakamam da sonuna ne olmuş diye. Nasıl bir giriş gelişme okuyorum dolu dizgin. Anlatımlarda kitap karakterleri ile ilgi bir bugünden bahsediliyor bir de şak diye flash backlere geçiliyor. En son ne zaman bu kadar heyecanlanmıştım acaba? Lost izlerken olabilir en çok flash back geçişleri olan diziydi benim için. Aslında itiraf etmem gerekirse ondan sonra çok da dizi izledim diyemem, sayılıdır izlediğim diziler. Fakat bu bildiğim şeylerden örnekler vermemi engellemez değil mi?
Her neyse kitap karakterlerimizden bazıları birbirleri ile bağlantılılar, bazılarının da alakaları yok gibi ilk başta. Fakat bir noktadan sonra karakterler bir araya gelip, geri dönülemez bir tünele giryorlar. Bir yandan okuyorum bir yandan da kendi kurgularımı yaratıp ilerleyen paragraflara göre de tekrar tekrar düzenliyorum kafamda.
Bu arada bahsetmeden geçmeyeceğim Guilliamo Musso’nun ilk okuduğum kitabı Kağıt Kız idi. Mistik bir roman gibi başlayan, sonradan da konusu gerçeklere dayanan muhteşem bir kitaptı Kağıt Kız benim için. Bunu da not olarak düşmüş olayım buraya
Kısacık bir kitaptı ama içinde her şeyden biraz vardı. Hatta şaka maka terapi gibi de bir kitaptı insanın acılarının üstesinden gelmesi adına. Kitaptaki her bölümün başında, sosyal medyada paylaştıklarımıza benzer güzel alıntı sözler vardı. En çok dikkatimi çeken de Halil Cibran’dan alıntılar oldu. Yazar ile ortak zevklerimizin olmasını bilmem de hoşuma gitti bu bağlamda.
Kitaptaki karakterlerin ikisinin psikiyatr olmaları, kitabın iyi bir araştırma gerektirdiğini ve okuduğum kadarıyla da gerçekten başarılı bir araştırmanın sonucu olduğunu ortaya koydu. O kadar çok güzel cümle ve paragraflar okudum ki, hangi birini not alacağımı şaşırdım. Bu yüzden de not almayı bıraktım. Çünkü kitabın kendisi tamamen felsefi ve iç dünyamıza yönelik bana göre başarılı paragraflarla dolu.
Çünkü seni Seviyorum, Doğan Kitap tarafından yayımlanmış ve  çevirmenliği Zeynep Seymen tarafından yapılmış. Sayfa sayısı 232 sayfa kadar kısacık fakat okurken çok keyif alacaksınız eminim.
Kitabın kurgusuna gelince gerçekten çok başarılı, Guillaume Musso’nun zekasına hayranım. Kitabın ilk başında Guillaume Musso’ya,  şu yazısına istinaden söz veriyorsunuz: ‘’Başlamadan önce yazardan bir mesaj: Sürprizi bozmamak için, lütfen kitabın sonunu arkadaşlarınıza anlatmayın! ‘’ ünlem işaretine dikkat yalnız  E sizler de benim arkadaşlarım olduğunuza göre ben kitabın sonunu anlatmayacağım. Şaka bir yana hiç bir kitabın konusu ile ilgili çok fazla detay vermedim bugüne kadar. Arada spoiler verdiklerim de olmuş olabilir ama durum öyle gerektirmiştir. Benim için asıl önemli olan, her zaman söylediğim gibi, okuduğum kitabın bana hissettirdikleri ve bunu sizlere yansıtabilmemdir. Umarım hissettiğim yoğun duyguları sizlere doğru olarak aktarabilmişimdir bugüne kadar.
Çünkü Seni Seviyorum’un kurgusu o kadar güzeldi ki, sonuna kadar bir çok senaryo yazdırdı bana. Bir yandan okuyup bir yandan da düşündüm. Yani beyin cimnastiği yaptım  ister istemez.
Veeeee kitabın sonunu söylemeyeceğim ama  tam bir şok yaşayacaksınız bunu söylemem lazım, ayrıca yazar bizi bir sürü soru ile baş başa bırakacak. En fazla da vicdanımızla  baş başa bırakıyor. Doğru ve yanlış muhasebesi yapıyorsunuz bol bol. Hala düşünüyorum ben hangisi doğru hangisi yanlış, ben olsaydım ne yapardım diye. E bu da kitabın başarılı olduğu anlamına gelir benim için. Ne zamandır gözlerimi devirmeden bir kitap okumamıştım . Size de bu kadar ipucu vereyim işte, madem sonunu söyleyemiyorum  Sanki daha önce söylemişim gibi takıldım bu son kısıma ben .
Bazı yerlerini boğazım düğümlenerek, gözlerim dolarak okudum. Okuduktan sonra unutacağınız bir kitap olmayacak size bunun garantisini verebilirim.
Çünkü Seni Seviyorum kısmına gelelim, sıcağı sıcağına kitap isminin konu ile ne kadar uyumlu olup olmadığını düşünüyorum. Konu olarak bir aşk kitabı değil, ama içerisinde aşk var, bağlılık var, dostluk var, sadakat ve fedakarlık var. Çarpıcı bir isim olmuş.
Yazımı, kitabın giriş bölümünden bir alıntı ile noktalamak istiyorum.
‘’Gerçek denen şeyin eksik ve kusurlu olduğu, insanın arzularını, heveslerini, hayallerini tatmine yetmediği en iyi romanlar vasıtasıyla anlaşılır. Mario Vargas Llosa’’
O zaman yeni yeni romanlarda buluşmak dileği ile şimdilik hoşçakalın . Keyifle okuyacağınız bir kitap öneriyorum sizlere. 
Şahende
Arka Kapak Tanıtım Yazısı

Her yazdığı roman milyonlara ulaşan, çağdaş romana damgasını vuran GUILLAUME MUSSO’dan zamanın ritmini yakalayan, içten, sımsıcak bir roman

“Ve acı katlanılmaz olup artık darbelere karşılık veremediğinde, büzüşüp fırtınanın geçmesini beklersin. Bir an gelir, düşman vurmaktan yorulur. Bir an gelir, tünelin ucunda nihayet bir ışık belirir.
Kendini çok fazla koruma, yoksa hiçbir şey hissetmez olursun. Kalbin buz tutar, yaşayan bir ölü olup çıkarsın ve hayat tüm tadını yitirir.”

Beş yaşındaki Layla, Los Angeles’ta büyük bir alışveriş merkezinde kaybolur. Anne ve babası bu acıyla başa çıkamazlar; hayatları tamamen değişmiş, ilişkileri tükenmiştir. Tam beş yıl sonra, aynı tarihte ve tam kaybolduğu yerde ortaya çıkar küçük kız. Ancak konuşamamaktadır. Anne ve babası kızlarının bulunmasına sevinmiştir, fakat bu sevinç cevaplanması zor soruları da beraberinde getirir. Layla bu bir yılı nerede, kiminle geçirmiştir? Ve asıl önemlisi, neden dönmüştür?

Çok değerli bir varlığı kaybetmenin ıstırabı, intikam ateşi, akıntıya kapılmış sürüklenen insanlar… Kader yollarını kesiştirecek, onları sadece sevginin ve affetmenin gücü kurtarabilecek… Çünkü Seni Seviyorum gerilim dozu yüksek, içten duygularla örülmüş, sıcacık bir roman.

Fransız basınından:
“Guillaume Musso yazmıyor, mümkün olan tüm anlatı yollarını izleyerek, hikâyesi tarafından kovalanıyormuşçasına nefes nefese koşuyor.
Son derece görsel bir edebiyat, sezgilerle yol alan bir gerilim…”
Le Parisien
“Çünkü Seni Seviyorum’da bir kitabı best-seller yapmak için gereken tüm malzeme var: gerilim, aşk, metafizik, yüksek tiraj.”
Livres-Hebdo
“Müthiş bir hayal gücü ve gerilim kokteyli.”
ELLE
“Guillaume Musso, polisiye roman yazarlarının çarpıcı metodunu kullanarak duygusal bir hikâye yaratma sanatında usta.”
L’EXPRESS

Önceki Yazı

Eylüle İnat

Sonraki Yazı

Sakla Beni İstanbul

Yorum Yok

Yorum Yazın