Bu Yıl Nobel Edebiyat Ödülü…

Geçen yıl “Amerikan şarkı kültüründe yeni bir şiirsel anlatım yarattığı için” Bob Dylan’ın aldığı Nobel Edebiyat Ödülü’nü, bu yıl İsveç’teki Nobel Komitesi Japon kökenli İngiliz yazar Kazuo Ishiguro‘ya verdi. Yazar ve senarist olan Ishiguro’nun 2005’te yazdığı Never Let Me Go (Beni Asla Bırakma) Time dergisi tarafından, İngilizce yazılmış en iyi 100 roman listesine alınmıştı.

Ishiguro, Nobel ile birlikte 1.1 milyon dolar tutarında para ödülünü de alacak. Nobel Edebiyat Ödülü’nü “Günden Kalanlar” isimli romanıyla kazandı. Nobel Edebiyat Ödülü alan roman çevirmen Şebnem Sunar’ ın çevirisiyle Türkçeye kazandırılmıştı. Nobel Akademisi, Ishiguro’nun büyük bir duygusal güce sahip romanlarında dünya ile hayali algı arasındaki uçurumu ortaya çıkardığı için ödüle layık görüldüğünü açıkladı.2017 Nobel Edebiyat Ödülü’nü alacak isimler arasında Haruki Murakami, Margaret Atwood ve Ngūgī wa Thiong’o gibi yazarların isimleri de geçiyordu. Kazuo Ishiguro’nun Nobel Edebiyat Ödülü’nü kazandığı, Nobel’in resmi Twitter hesabında da duyuruldu. Hafta başından itibaren Nobel Tıp Ödülü, Nobel Fizik Ödülü, Nobel Kimya Ödülü’nün sahiplerini ve bugün de Nobel Edebiyat Ödülü’nü kazananı açıklandı. 6 Ekim Cuma günü Nobel Barış Ödülü’nü kazanan isim açıklanacak.

2017 Nobel Tıp Ödülü, 2 Ekim’de ABD’li bilim insanları Jeffrey Hall, Michael Rosbash ve Michael Young’a verildi.
2017 Nobel Fizik Ödülü, yerçekimi dalgaları üzerindeki çalışmalarıyla Rainer Weiss, Barry C. Barish ve Kip S. Thorne’un oldu.
2017 Nobel Kimya Ödülü ise, geliştirdikleri ‘çözeltideki biyomoleküllerin yüksek çözünürlüklü yapı tayini için kriyo-elektron mikroskobu’ ile Jacques Dubochet, Joachim Frank ve Richard Henderson’a takdim edildi.
8 Kasım 1954’te Japonya’nın Nagasaki kentinde doğan Ishiguro, 5 yaşındayken ailesiyle İngiltere’ye göç ettiler. 1978 yılında İshiguro Kent Üniversitesi’nden mezun oldu ve East Anglia Üniversitesi’nde yaratıcı yazarlık üzerine yüksek lisans yaptı.
İngilizce edebiyat dünyasının çok sevilen yazarları arasında bulunan Ishiguro, 4 kez saygın edebiyat ödülü Man Booker Prize’a aday gösterildi. 1989 yılında ise “The Remains of the Day” (Günden Kalanlar) romanıyla Man Booker Prize ödülüne layık görüldü.Kazuo İshiguro’nun 2005 yılında basılan Never Let Me Go (Beni Asla Bırakma) isimli kitabı 2010 yılında aynı isimle sinemaya uyarlanmıştı.Yazarın son kitabı “The Buried Giant” haricinde romanlarını birinci tekil şahısla yazıyor ve eserlerinde sıklıkla kahramanlarının başarısızlıklarına yer veriyor. Ishiguro’nun kitapları net bir çözümlemeyle bitmiyor. Yazarın karakterlerinin yüzleştiği meseleler geçmişte kalıyor ve genellikle de çözüme ulaşmıyor.
Etkilendiği yazarlar arasında Fyodor Dostoyevski ve Marcel Proust’u sayıyorIshiguro; Salman Ruşdi, Jane Austen ve Henry James gibi yazarlarla kıyaslanıyor.
Yazarın A Pale View Of Hills (Uzak Tepeler), An Artist of the Floating World, The Remains of the Day, The Unconsoled, When We Were Orophans, Never Let me Go ve Buried Giant isimli 7 kitabı bulunuyor.
Ishiguro 1989 yılında BOMB dergisine verdiği röportajda kendini İngiliz mi yoksa Japon mu hissettiği sorusuna “İnsanlar üçte iki bir şey, gerisi başka bir şey değil. Mizaç, kişilik ve bakış açısı böyle bölünmüyor. Bunlar net biçimde ayrılmıyor. Sonuçta garip homojen bir karışım oluyorsunuz. Kültürel ve ırksal olarak karışık insanlar bu yüzyılın sonunda daha yaygın olacak. Dünya bu yöne gidiyor” demişti.

 

Önceki Yazı

Usta Oyuncu Aamir Khan Türkiye'de

Sonraki Yazı

Bir Cinayet Lazım Bana

Yorum Yok

Yorum Yazın