Aziz Sancar’ın Hayatı Çizgi Roman Oldu

  • Hücrelerin hasar gören DNA’ları nasıl onardığını ve genetik bilgisini nasıl koruduğunu haritalandıran araştırmaları sayesinde 2015 Nobel Kimya Ödülü’nü kazanan Türk akademisyen, biyokimyager ve moleküler biyolog Aziz Sancar’ın yaşam öyküsü, çizgi roman oldu.
    Can Baytak’ın çizdiği “ Aziz Sancar” adlı kitap, Kara Karga Junior tarafından yayımlandı. “Dünyaya Yön Verenler ”serisinden çıkan kitap genç okurlara bilim insanının hayatını çocukluğundan başlayarak Nobel’e uzanan yaşam öyküsünü her yaştan okurun ilgisini çeken çizgileri eşliğinde Can Baytak’ın kaleminden bizlere ulaşıyor
    Kitabın arka kapağına ise Nebil Özgentürk Aziz Sancar hakkında şu cümleleri yazdı “Kimileri saatlerce yürür yıldızların altında keyifle; o ise laboratuvarlarda kaldı hep sabırla, en keyiflisinden… Kimi insan, tatil düşleri kurar; o ise insana dair buluş hayalleriyle yaşadı hep… Herkes, yanında sevdiğinin fotoğrafını taşır; o ise DNA onarım haritasını…”
    Aziz Sancar 8 Eylül 1946 yılında Mardin’in Savur ilçesinde sekiz çocuklu bir ailenin yedinci çocuğu olarak doğdu. İlk eğitimini Mardin’de tamamlayan Sancar1963 yılında İstanbul Tıp Fakültesi’ne girdi ve 1971 yılında bitirip ABD’ye gitti. Eğitimini tamamladıktan sonra Savur’da iki yıl doktorluk yaptı. Sonrasında Dallas’a giderek Teksas Üniversitesinde Moleküler Biyoloji dalında doktora yaptı. DNA Onarımı dalında doçentlik tezini Yale Üniversitesi’nde tamamladıktan sonra DNA onarımı, hücre dizilimi, kanser tedavisi ve biyolojik saat üzerinde çalışmalarını sürdürdü. 33 kitap yayınlayan, 300’e yakın bilimsel makale yazan ve bu makalelere yapılan 12 binden fazla atıfla eşine az rastlanan bir başarının sahibi oldu. 1997 yılından bugüne Amerika Birleşik Devletleri North Carolina-Chapel Hill’de North Carolina Üniversitesi Biyokimya ve Biyofizik Bölümü’nde görev yapan Prof. Sancar, İstanbul Tıp Fakültesi’ni bitirdikten sonra yaptığı çalışmalarla Amerikan Ulusal Bilimler Akedemisi’ne kabul edilen üç Türkten biri olmuştu. 2014 yılında kanser tedavisindeki ‘sirkadiyen saat’(ritmik saat)buluşunu anlatan kanser konusunda önemli çalışmalar yapıldığını kanser mekanizmasının 10 yılda çözüleceğine inandığını söyleyen Prof. Dr. Aziz Sancar ancak çözümlemenin onu tedavi etmek anlamına gelmediğini belirtmişti. Tedavi konusunda bir şey söylemek için erken olduğunu söyleyen Prof. Aziz Sancar2015 yılında hücrelerin hasar gören DNA’ları nasıl onardığını ve genetik bilgisini nasıl koruduğunu haritalandıran araştırmaları sayesinde Nobel Kimya Ödülü’nü kazanmıştı. Bu ödüle ABD’li Paul Modrich ve İsveçli Tomas Lindahl ile birlikte layık görüldü.
Önceki Yazı

Aşkın Son Romanı

Sonraki Yazı

Turgut Özakman Kimdir?

Yorum Yok

Yorum Yazın