Alexander POPE

Alexander Pope , 21 Mayıs 1688 Londra doğumlu İngiliz şairdir.  Katolik bir ailede yetişmiştir. Çocukluğunda geçirdiği tüberkiloz  yüzünden zayıf ve hastalıklı  bir bünyeye sahipti. Boyu da kısa kalmıştı hastalıkla geçirdiği yıllarda gelişemedi. Babası zengin bir kumaş tüccarıydı.  Çocukluğu Windsmor Ormanı yakınlarındaki Binfield’de geçti. 1709 yılında Vergilius tarzında yazdığı Pastorals isimli eserinde bu bölgeden ilham aldı.  Hicivli dizeleriyle ve Homeros tercümesi ile tanınmıştır.

Sadece din eğitimi aldı, bunun dışında kendi kendini yetiştirdi.  Latince, Fransızca, İtalyanca ve Eski Yunanca öğrendi. Edebiyat dalında ünlü olmayı hedefi edindi. 18 yy.  İngiliz Edebiyatı’nda yergi türünün en önde gelen isimlerinden birisidir.

1711’de yazdığı Essay on Criticism isimli didaktik şiirini yazdı. Özlü, ölçülü üslûbuyle ün kazanmıştır. Şiirde kötü eleştirinin kötü eserlerden daha zararlı olduğunu anlatmıştır. Aynı sene komedi tarzında bir kahramanlık hikâyesi olan ”The Rape of the Lock” isimli şiirini yayımladı.

Bir diğer önemli eseri  ‘Essay on Man”dir. Eserinde Tanrı’nın her şeyi bildiğini, onun zalim olarak görülmemesi gerektiğini anlatmıştır.

1743 yılında Windsor ormanı ile ilgili bir eglog yazdı. Ardından 1714 yılında The Rape of the Lock şiirinin tekrar düzenledi. Ardından da  Homeros’in İlyada destanının tercümesini yapmıştır, 1715 ile 1720 yılları arasında tercümeye zaman harcamıştır. Homeros çevirileri ve Shakespeare’in Yapıtları isimli derlemesi ile bir çok eleştirmenin hedefi olmuştur. Bazı çalışmaları The Spectator gazetesinde yayınlanmaya başladı.

O dönemlerde iktidardaki Whig’lere karşılık, muhafazakar olan Tory’leri destekliyordu bu sebeple The Spectator Gazetesi’nde yazar olan dostları J. Addison ve Richard Steele ile yolları ayrıldı. J Swift ve J. Gay gibi yazarlarla yakınlaştı. J. Addison başka bir çevirmene İlyada Destanı’nı çevirttirince aralarındaki çatışma daha da arttı. 1728 yılında yayınladığı The Dunciad isimli yergisini kendisini hedef alan eleştirmenlere cevap olarak yazmıştır.

Alexander Pope, hem edebiyatta hem de toplumsal yaşamında düzen, uyum , ölçü ve kurallardan yana bir tavır sergilemiştir.  Maddi değerlere önem veren, ticaret anlayışına karşı ölçülü ve ılımlı yaşam kurallarını savunmuştur. Pope, uslubu, yergici ve ahlakçı kişiliği, Homeros, Vergilius ve Horatius gibi şairleri taklit etme ve uyarlamadaki ustalığıyla Augustus Dönemi İngiliz Edebiyatı’nın önde gelen şairlerinden olmuştur.  Kendisini hedef alan eleştirmenlere cevap olarak yazdığı Dunciad isimli taşlaması , yergi türünün altın çağını yaşadığı 18. yy İngiliz Edebiyatı’nda  en güçlü yapıt olarak gösterilmiştir.

Alexander Pope, 30 Mayıs 1744 yılında Twickenham’de ölmüştür.

ESERLERİ

 • (1709) Pastorals
 • (1711) An Essay on Criticism (Tenkit userine bir deneme)
 • (1712) The Rape of the Lock (Saçın kâkülüne tecavüz)
 • (1713) Windsor Forest (Vinsor ormanı)
 • (1715-1720) Homeros’in İlyada destanının İngilizce’ye tercümesi
 • (1717) Eloisa to Abelard
 • (1717) Elegy to the Memory of an Unfortunate Lady (Talihsiz bir kadının hatırasına mersiye)
 • (1725-1726) Homeros’in Odysseia destanının İngilizce’ye tercümesi
 • (1728) The Dunciad (Aptalların savaşı)
 • (1727) Peri Bathous, Or the Art of Sinking in Poetry (Peri Bathus veya şiirin batırılma sanatı)
 • (1734) Essay on Man (İnsan üzerine bir deneme)
 • (1735) The Prologue to the Satires (Hicivlere bir giriş)
Önceki Yazı

Sevmek Sevilmek

Sonraki Yazı

9. Uluslararası TRT Belgesel Ödülleri

Yorum Yok

Yorum Yazın