24. Kez Kapılarını Açan, Uluslar Arası Adana Film Festivali 25 Eylül 2017’de Başlıyor

24. Kez kapılarını açan, Uluslar Arası Adana Film Festivali 25 Eylül 2017’de başlıyor

Adana Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen “24. Uluslararası Adana Film Festivali”, bu yıl 25 Eylül – 1 Ekim tarihleri arasında gerçekleştirilecek.

2016 yılı itibariyle ismi Uluslar Arası Adana Film Festivali olarak değiştirilen festival Çukurova’nın ürünü pamuğu simgeleyen ‘Altın Koza Film Şenliği’ adıyla ilk kez 1969 yılında Adana Belediyesi ve Adana Sinema Kulübü öncülüğünde gerçekleştirildi. Türk Film Arşivi’nin katkılarını da yanına alan Altın Koza Film Şenliği, o tarihten bu yana her yıl zenginleşen içeriği ile sadece Çukurova Bölgesi’nin değil, ülkemizin en önemli kültür – sanat etkinliklerinden biri oldu.

Bu yıl 24.sü düzenlenecek olan Adana Film Festivali, Akdeniz Ülkeleri’nin yanı sıra Amerika Birleşik Devletleri’nden Japonya’ya kadar dünyanın pek çok ülkesinden filmi, sektörün her alanında görev yapan sinema profesyonelini konuk eden bir sinema platformu haline gelmiştir. Festival her yıl Türk sinemacıların yanı sıra Avrupa’dan da yaklaşık 700 konuğu ağırlamakta ve her yıl yaklaşık 70 bin izleyiciye ulaşmaktadır.

5 Kategoride Alton Koza Ödülleri

Adana film festivalinde “Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması”, “Uluslararası Uzun Metraj Film Yarışması”, “Uluslararası Kısa Film Yarışması”, “Uluslararası Öğrenci Filmleri Yarışması”, “Adana Kısa Film Maratonu” olmak üzere 5 ana kategori bulunmakta. Bu kategorilerin yanı sıra 30 dalda ödül sahiplerini bulacak.

 

Türkiye Prömiyerleri

Adana Film Festivali’nde Fatih Akın’ın In The Fade, Lucrecia Martel’in yıllardır beklenen son filmi Zama, F.J. Ossang’ın zaman-mekan ilişkisinin gerçekliğini yok ettiği filmi 9 Doigts/9 Parmak, Oscarlı Sofia Coppola’ya Cannes 2017’de En İyi Yönetmen Ödülü kazandıran The Beguiled, Aydın Orak’ın Yaşar Kemal Efsanesi, Lynne Ramsay’nin ödüllü filmi “You Were Never Really Here ve Stephan Frears’ın Victoria ve Abdül gibi, sinema sanatına damga vuran filmlerin Türkiye prömiyerleri yapılacak.

Ayrıca festivalde Uluslararası Uzun Metraj Film alanında yarışacak filmlerin hepsinin Türkiye prömiyerleri Adana Film Festivali’nde gerçekleştirilecek. Akdeniz Ötesi Bölümünde ise Filistin, İtalya, Fas ve Tunus gibi Akdeniz’e kıyısı olan ülkelerden toplamda 4 filmin Türkiye prömiyeri yapılacak.

Kraliçe Victoria ve Hintli tezgahtar Abdül’ün filmi Adana Film Festivalinde

Yine dünya festivallerinden bir film sıcağı sıcağına, Adana’da izleyiciyle buluşuyor.

Victoria ve Abdül, 2017 Venedik Film Festivali ve 2017 Toronto Film Festivali’nden sonra Adana Film Festivali’nde Türkiye prömiyerini yapacak.
Sinema tarihinde sayısız kez yer bulan Kraliçe Victoria’nın hayatı bu kez yönetmen Stephen Frears kalitesi ile beyaz perdeye yansıyor. Kraliçe Victoria’nın kendinden genç Hintli tezgahtar Abdül’le yaşadığı tuhaf arkadaşlığın konu edildiği filmde Kraliçe Victoria rolünde Oscarlı oyuncu Judi Dench, tezgahtar Abdül rolünde ise Hintli oyuncu Ali Fazal var.

 

Yaşar Kemal Efsanesi ilk kez Adana’da

Festival kapsamında ünlü edebiyatçı Yaşar Kemal’in hayatını konu alan Yaşar Kemal Efsanesi isimli belgesel filmin de ilk kez seyirciyle buluşacağını aktaran Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü, onur ödüllerinin ise Temel Gürsu, Hümeyra, Sami Şekeroğlu, Şemsi Ünkaya ve Arif Keskiner’e verileceğini kaydetti.

Önceki Yazı

Dan Brown Yeni Kitabı Başlangıç

Sonraki Yazı

Sahne Pulchérie'nde Ekimde perdeler Açılıyor

Yorum Yok

Yorum Yazın